Pogotowie - Centrum Kultury Niezależnej

"Pogotowie" Gramy Niezależnie, Biłgoraj ul. 3-go Maja 95


Centrum Kultury Niezależnej POGOTOWIE jest inicjatywą Stowarzyszenia Noodles Stage (KRS: 0000328591). CKN działa od maja 2010 roku, natomiast Stowarzyszenie Noodles Stage, choć formalnie istnieje dopiero od drugiej połowy 2009 roku, jest kontynuacją wcześniejszych działań. Już w połowie lat 90-tych Andrzej Klucha, dla przyjaciół Klusek, zaczął zajmować się organizacją koncertów, wystaw i inicjatyw ekologicznych. Wszystkiego, co mieści się w ramach tzw. kultury niezależnej czy też alternatywnej.

Powracając jednak do okresu sprzed kilku, kilkunastu lat – Klusek, główny motor działań na biłgorajskiej scenie niezależnej, zgromadził wokół siebie nieliczne grono aktywnych osób, które pomagały, przede wszystkim, przy organizacji koncertów. Dzięki tym działaniom do naszego miasta praktycznie co miesiąc przyjeżdżały młode zespoły aby zagrać przed biłgorajską publicznością. Zespoły nie tylko z Polski, ale także z wielu krajów Europy i nie tylko. Koncerty zyskały miano Noodles Stage, czyli z angielskiego Kluskowa Scena i do tej pory odbyło się ich ponad 60. Wśród nich były koncerty charytatywne oraz festiwale.

Z czasem Andrzej Klucha z powodu obowiązków zawodowych i rodzinnych zmuszony był zmniejszyć swoje zaangażowanie. W 2008 roku organizację koncertów przejął… Andrzej Klucha, dla przyjaciół Klusek. Zbieżność imion i nazwisk zupełnie przypadkowa, ale ten sam zapał i chęć do działania. Niedługo po tym pojawiły się pomysły aby dotychczasową działalność sformalizować w postaci zawiązania stowarzyszenia.

Na początku 2009 roku odbyły się pierwsze spotkania w których uczestniczyły osoby związane z organizacją koncertów a także biłgorajscy muzycy. Po kilku miesiącach Stowarzyszenie Noodles Stage zostało zarejestrowane. Obydwaj Andrzeje weszli do zarządu. Pierwsze miesiące działalności nie przyniosły jakichś rewolucji w dotychczasowym funkcjonowaniu noodlesowej ekipy, dopiero wizja zdobycia lokalu na rozszerzenie działalności przyniosła spore zmiany. Stowarzyszenie wynajęło pomieszczenia za dawnym pogotowiem w Biłgoraju i postanowiło przystosować je do swoich potrzeb. Z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej pozyskało grant w ramach programu „Działaj Lokalnie” na utworzenie Centrum Kultury Niezależnej „Pogotowie”. Ponad miesiąc czasu trwały prace przy remoncie lokalu. Członkowie Stowarzyszenia oraz kilkunastu wolontariuszy spędzało po kilka godzin dziennie aby odnowić zdewastowane wnętrza. Dzięki ich pracy oraz wsparciu ze strony kilku darczyńców została wyremontowana spora sala w której odbywały się między innymi koncerty oraz projekcje filmowe. Mniejsze pomieszczenia zostały zaadaptowane na sale prób dla biłgorajskich zespołów. W ramach grantu otrzymanego z Fundacji został zakupiony projektor oraz licencja na wyświetlanie filmów. Dzięki temu w każdy czwartek odbywały się seanse. Z fundacyjnego dofinansowania został także zakupiony sprzęt do nagłaśniania koncertów oraz perkusja. To duża pomoc dla młodych kapel a także udogodnienie przy organizacji koncertów, których w „Pogotowiu” odbyło się około 30.

Po dwóch latach pomieszczenia w których funkcjonowało CKN zostały zburzone, a stowarzyszenie przeniosło swoją siedzibę do budynku znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej. Pomieszczenia zostały przystosowane do działalności, która do tej pory była prowadzona w CKN.