Pogotowie - Centrum Kultury Niezależnej

"Pogotowie" Gramy Niezależnie, Biłgoraj ul. 3-go Maja 95


14-03-2018

11 Grand Off-Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w Biłgoraj

Biłgorajskie Centrum Kultury i Fundacja Cinema Art
Zapraszają na projekcję filmów nagrodzonych podczas 11. edycji GRAND OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

W tym roku festiwal podzielimy na dwie części, które odbędą się w następujących terminach:
14.03.2018
21.03.2018
Biłgorajskie Centrum Kultury
Sala Kameralna 
Godz. 19.00
Wstęp Wolny 

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Każdego roku na festiwal nadsyłanych jest około 4000 filmów z ponad 100 krajów. Nagrody dla laureatów rokrocznie wręczane są w Warszawie na festiwalowej Gali. 

Miło nam Państwa poinformować, że w lutym 2017 r. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie przystąpił do ogólnopolskiego konkursu na najlepiej zorganizowany pokaz 10. edycji Grand OFF. Podczas ostatniej uroczystej Gali, która miała miejsce w Warszawie (w Teatrze Syrena) dnia 2 grudnia 2017 r. za najlepszą organizację otrzymaliśmy nagrodę w postaci pięknej festiwalowej statuetki.

Filmy nagrodzone w jedenastu kategoriach festiwalowych GRAND OFF wyruszyły w tournée do prawie stu kin i ośrodków kultury w Polsce. W tegorocznym programie zaprezentowane zostaną:

- Najlepsza Reżyseria „The Servants"
- Najlepszy scenariusz „Le Soutien-Gorge"
- Najlepsze Zdjęcia „Watu Wote"
- Najlepszy Montaż „How to save your darling"
- Najlepsza Scenografia „Inside The Wardrobe"
- Najlepsza Aktorka „On Time"
- Najlepszy Aktor „Master of the class"
- Najlepsza Fabuła „Bus Story"
- Najlepszy Dokument „Nie sądzić"
- Najlepsza Animacja „A terrible Hullabaloo"
- Najlepszy Film Polski „Ja i Mój tata"

Wydarzenie na Facebook-u

OPISY FILMÓW:

THE SERVANTS / LES SERVITEURS [‘24] 2017
Reżyser / Director: Marwan Khneisser; Francja, Liban / France, Lebanon
Grupa beztroskich biesiadników spotyka się w odizolowanej willi na brzegu morza. Przy tej okazji Nabil – który opiekuje się domem, i jego cała rodzina spotykają starego znajomego, groźnego przywódcę grupy. To spotkanie przywołuje brutalne i bolesne wspomnienia.

LE SOUTIEN-GORGE / THE BRA [‘15] 2017
Osoba nominowana / Nominee: Laurent Firode; Reżyser / Director: Laurent Firode, Francja / France
Listopad 2015 roku, rząd prosi obywateli o wywieszenie na balkonach flagi francuskiej w hołdzie ofiarom ataków terrorystycznych.

WATU WOTE: ALL OF US [‘22] 2016
Osoba nominowana / Nominee: Felix Striegel; Reżyser / Director: Katja Benrath, Niemcy / Germany
Od dekady Kenia była celem ataków terrorystycznych Al-Shabaaba. Rośnie atmosfera lęku i wzajemnej nieufności pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. W grudniu 2015 r. muzułmańscy pasażerowie autobusu pokazali, że solidarność może zwyciężyć.

How to save your darling [‘6] 2016
Osoba nominowana / Nominee: Leopoldo Caggiano; Reżyser / Director: Leopoldo Caggiano, Włochy / Italy
Sztuka życia w parze, czyli o rozwiązywaniu problemów, których żyjąc samotnie się nie ma.

DANS l’armoire / Inside the wardrobe [‘25] 2016
Osoba nominowana / Nominee: Michel Carmona; Reżyser / Director: Sebastien Carfora, Francja / France
W świecie, w którym powierzchowność jest ważniejsza niż to, co w środku, Frank stracił wszystko i obecnie żyje na ulicy. Żeby przeżyć i powrócić do społeczeństwa, może liczyć jedynie na własne umiejętności adaptacji, wyjątkową wyobraźnię, garnitur i swoją szafę…

ON TIME [‘8] 2016
Osoba nominowana / Nominee: Inger Tudor; Reżyser / Director: Xavier Burgin, Stany Zjednoczone / USA
Zdesperowana i bezrobotna matka mieszkająca w South Central w Los Angeles, przez wzgląd na swoje dziecko zmuszona jest do podjęcia niebezpiecznej decyzji.

MASTER OF THE CLASS [‘26] 2017
Osoba nominowana / Nominee: Sébastien Chassagne; Reżyserzy / Directors: Hakim Zouhani, Francja / France
Berry jest nauczycielem w szkołach klasy robotniczej. Ma nadzieję, że jego praca na zastępstwo wkrótce zmieni się na etat. Dzisiejszy dzień będzie decydujący – po raz pierwszy będzie miał inspekcję z Ministerstwa Edukacji.

BUS STORY [‘11] 2016
Reżyser / Director: Jorge Yudice; Hiszpania / Spain
Jak każdego poranka, bohater obserwuje nieznajomą śpiącą w autobusie. Nigdy z nią nie rozmawiał, ale wie, na którym przystanku wysiada z autobusu. Problem w tym, że dziś ona nie budzi się na czas i zaraz przejedzie swój przystanek. Czy powinien ją obudzić?

Nie sądzić / Not to judge [‘35] 2017
Reżyser / Director: Pawlina Carlucci Sforza; Polska / Poland
Piotr i Henryk szykują się do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w którym grają rolę Judasza i Jezusa. Wydarzenie religijne staje się tłem do refleksji na temat tragicznych wydarzeń jakie dotknęły miasteczko Przeworsk, z którego pochodzą. W odważny i uczciwy sposób stają twarzą w twarz z - jak się okazuje - nadal niezabliźnionymi ranami wciąż żywej przeszłości.

A terrible Hullabaloo [‘9] 2016
Reżyser / Director: Ben O’Connor; Irlandia / Ireland
Historia młodego Vinny’ego Byrne’a, 15-letniego chłopaka, który walczy o Irlandię w Powstaniu wielkanocnym. W wieku 78 lat Vinny wspomina czasy w otoczeniu wolontariuszy, którzy zabrali go do miasta. Dzięki ręcznie robionej miniaturowej scenografii i lalkom, film relacjonuje z pierwszej ręki unikalne wspomnienia z powstania w Dublinie w 1916 r.

Ja i mój tata / Me and my father [‘30] 2017
Reżyser / Director: Aleksandra Pietrzak; Polska / Poland
Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który cierpi na pogłębiającą chorobę Alzhaimera. Syn chce nareszcie poznać ojca i zbliżyć się do niego, co z każdym dniem staje się coraz trudniejsze.

« powrót